Проектна документація на будівництво об’єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та нормативно-правових актів.
У процесі виконання проекту здійснюється погодження технічних рішень з місцевими службами, установами й організаціями (які видали технічні умови на підключення (приєднання) до джерел постачання чи інженерних комунікацій). Відповідні служби погоджують проектні рішення з розміщення, використання наявних джерел постачання, інженерних комунікацій, необхідних для забезпечення об’єкта будівництва, що проектується.
Експертиза є завершальним етапом розроблення проектів будівництва, за результатами якої оформлюється експертний звіт:
ПОЗИТИВНИЙ
Відповідність проекту будівництва вимогам містобудівного законодавства України, будівельних норм, нормативних документів, містобудівній документації, містобудівним умовам і обмеженням (зокрема щодо відповідності містобудівних умов і обмежень містобудівній документації на місцевому рівні, дотримання вимог щодо допустимого відсотка забудови земельної ділянки, гранично допустимої висоти будівництва та щільності населення), технічним умовам та іншим вихідним даним на проектування, законодавству про охорону культурної спадщини, правильність визначення техніко-економічних (технічних) показників, дотримання вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, зокрема щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження, кошторисної частини проекту будівництва.
НЕГАТИВНИЙ
Допущення помилок, необхідність їх виправлення та/або недотримання (порушення, відхилення) у проекті будівництва вимог та неготовність такого проекту будівництва до затвердження замовником та відповідно до його реалізації.
Звіт про результати експертизи проекту будівництва (зокрема додатки до нього) створюється виключно у вигляді електронного документу з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ).
Експертний звіт в свою чергу є обов’язковим критерієм для отримання дозвільних документів на будівництво (за необхідності проведення експертизи). Її проводять експертні організації незалежно від форми власності, які відповідають визначеним Мінрегіонбудом критеріям. Експертизі підлягає проектна документація на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт об'єктів будівництва на стадіях проектування: техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), техніко-економічний розрахунок (ТЕР), ескізний проект (ЕП), проект (П) та робочий проект (РП).
Обов’язковій експертизі підлягають проекти будівництва об’єктів, які:
- за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення;
- споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами, - в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд;
- споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень, - щодо кошторисної частини проекту будівництва;
- підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" в частині врахування результатів оцінки впливу на довкілля.
Не підлягають обов’язковій експертизі проекти будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), крім випадків, зазначених вище (передбачених частиною четвертою статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
За рішенням Замовника будівництва або проектувальника, відповідно до положень ДСТУ-8907:2019 «Настанова щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво», для підтвердження правильності прийнятих проектних рішень може бути проведено експертизу проектної документації на будівництво об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з:
- незначними наслідками (СС1) у цілому, за окремими напрямами, та окремими розділами проектної документації на будівництво;
- середніми наслідками (СС2) та значними наслідками (СС3) за окремими напрямами, та окремими розділами проектної документації на будівництво.
У разі такого звернення замовник експертизи та експертна організація повинні укласти договір, умовами якого передбачити, що результатом його виконання має бути експертна оцінка щодо розгляду проектної документації на будівництво (або її окремих розділів) на відповідність чи невідповідність нормативним вимогам за окремими напрямами, Експертну оцінку складають у довільній формі.
Така оцінка не є підставою для затвердження (схвалення) проектної документації на будівництво та отримання документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт.
Після проведення експертизи проектної документації та отриманння позитивного експертного звіту, Замовник будівництва затверджує проектну документацію перед реалізацією об’єкта будівництва.